Muharrem Nureddin COŞANTEŞEKKÜR

Hikmet sahibi âlim, gönül mimarı ve güzel ahlâk önderi, fikirleri halkımız tarafından yaygın olarak benimsenen, ömrünü İslâm ve insanlığın hizmetine adayan, dünyanın en uzak köşelerine milletimizin güzel değerlerini taşırken vatanından 20.000 km uzakta, Avustralya Sidney yakınlarında ebedi âleme intikal eden sevgili babam Prof. Dr. Mahmud Es'ad COŞAN ve sevgili eniştem Prof.. Dr. Ali Yücel  UYAREL'in Süleymaniye Camisi Mezarlığı'na defni kararnamesini imzalayan Sayın Başbakan ve sayın Bakanlar Kurulu Üyelerine, naaşların Türkiye'ye naklinde gereken kolaylığı gösteren T.C. Dışişleri Bakanlığı, Sidney Başkonsolosluğu ve Avustralya makamlarına, cenaze namazlarına iştirak eden, taziyelerini ileten siyasi parti liderleri, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve üniversite camiasına, babama sevgi ve bağlılıklarından dolayı Türkiye'nin dört bir yanından, ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İsveç, Hollanda, Danimarka, Japonya, Malezya, Avustralya, Mısır, Suriye, Irak, İran, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Özbekistan, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti... ve diğer ülkelerden, Doğu-Türkistan, Kafkasya, Batı Trakya gibi muhtelif bölgelerden cenaze merasimine iştirak ederek, Fatih'ten Eyüp'e insan seli oluşturan yüzbinlere, mazeretleri nedeniyle iştirak edemeyip, bu büyük kaybın sızısını kalbinin derinliklerinde hisseden
yedi iklim dört bucaktaki milyonlara, Türkiye'nin en müstesna cenaze merasimine katkıda bulunanlara, taziyelerini bizzat iletemediği için üzülen tüm kardeşlerime, onları hayır dualarla, hatimlerle, sure-i şeriflerle, sadaka-i cariyelerle yad edenlere, insanlığın hayrına olan yüksek ideal ve ülkülerinin hayata geçirilmesine, yarım kalan projelerinin tamamlanmasına destek vermek isteyen sevenleri, gönül dostları ve yarenlerine en içten dileklerimle teşekkürlerimi sunarım.

TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Esselâmü aleyküm ve rahmetullàh!..
Alemlerin Rabbine hamd ve onun elçisine selâm ederim.

"Bir bitmeyecek şevk verirken beste,
Bir tel kopar, ahenk ebediyyen kesilir"

Derin bir teessürle, sevgili Babam ve eniştemin aramızdan ani ayrılışlarını hep birlikte yaşadık. Bu bedenî ayrılık, aslında ruhun Yaradanına kavuşmasıdır, ebedi ikramlara ermesidir. 

Duygularımı paylaşıp, tâziye bildiren siz sevenlerimize, gönül dostlarımıza, yârenlerimize ayrı ayrı teşekkür ederim...

Sevgili Babam, bundan böyle örnek hayatı, öğretileri ve idealleriyle hayırla anılacak ve yaşantımıza nurlu bir yol gösterici olarak eserleriyle katkıda bulunacaktır. Bu meyanda faaliyet göstermek üzere "Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Kültür Vakfı" kurma çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz.

Babam Mahmud Es'ad Coşan'ın sizlere çok önemli, kısa ve özlü bir vasiyetini, şiar edinmeniz için nakletmek istiyorum: "Hepiniz bugünden başlamak üzere; ibadeti yapacak, günahlardan sakınacak ve ahlâkınızı daha güzelleştirmek üzere ömür boyu gayret edeceksiniz."

Allah beni; yolunda hizmet için koşulan bu bayrak yarışında, hayır dualarınızın da bereketiyle, muvaffak ve muzaffer eylesin!..

Allah'a emanet olunuz.

(22. 02. 2001 - Fırat Kültür Merkezi / İSTANBUL)

M. Nureddin COŞAN

Dervişân ANA SAYFA